L-Acoustics LA2Xi

4-kanałowy instalacyjny wzmacniacz mocy
 • LA2Xi L-Acoustics końcówka mocy
 • LA2Xi L-Acoustics 4-kanałowy instalacyjny wzmacniacz mocy
Opis produktu

Wzmacniacz sterujący dla systemów instalacyjnych

 • Architektura 4×4 dla połączeń AVB, AES, analogowych
 • Redundantne rozwiązanie protokołu sieciowego Milan
 • Kompaktowa obudowa o wysokości 1U
 • Dopasowana moc dla małych systemów głośnikowych
 • Tryb zmostkowany pełnej mocy dla dużych głośników

LA2Xi to czterokanałowy wzmacniacz połączony ze sterownikiem, który jest dedykowany dla stacjonarnych instalacji dźwiękowych. Został on zaprojektowany do zasilania niewielkich zestawów głośnikowych L-Acoustics. LA2Xi może też obsługiwać większe głośniki w aplikacjach, w których wymagane jest dostarczenie niższego poziomu ciśnienia akustycznego w trybie 4×4 single-ended lub z zapewnieniem maksymalnego poziomu SPL w trybie 4×3, 4×2 lub zmostkowanym.

LA2Xi ma obudowę o wysokości 1U dla efektywnego wykorzystania przestrzeni w racku i posiada szereg funkcji przeznaczonych do integracji aplikacji. Za czytelną ścianą przednią kryje się ten sam silnik DSP co we flagowym wzmacniaczu sterujacym LA12X, z rozwiązaniami zarządzania pracą głośników, ich zabezpieczenia i monitorowania oraz kompletnym zestawem narzędzi do regulacji i kalibracji systemu. LA2Xi posiada certyfikat Milan i zapewnia wejścia AVB z rozwiązaniem redundancji, a także wejścia analogowe oraz AES. Na ścianie tylnej znajdują się złącza wejściowe AES oraz analogowe, a także wyjścia głośników oraz cztery złącza GPIO i gniazdo wejściowe dodatkowego zasilania 24 V DC karty DSP, umożliwiające zewnętrzne sterowanie i monitorowanie oraz zapewniające szybki powrót do pracy w przypadku zaniku zasilania. LA2Xi jest zdalnie sterowany i monitorowany z wykorzystaniem LA Network Manager.

Elastyczny w zastosowaniu LA2Xi jest idealnym wyborem dla systemów zapewnienia muzyki tła w obiektach rekreacyjnych, dla rozproszonych systemach dźwiękowych, a także do zasilania monitorów studyjnych oraz w prywatnych systemach audytoryjnych.

Wejścia i wyjścia

LA2Xi oferuje cztery wejścia analogowe, cztery wejścia AES z aktywnymi linkami oraz przekaźnikami bezpieczeństwa na złączach, a także jedno wejście AVB strumieniowania z maksymalnie 8 kanałami w formie złącza etherCON™. Automatyczne funkcje rezerwowe przełączania źródła sygnału z AVB na AES oraz AES na analogowe pozwalają na utworzenie rozwiązań redundantnych dla ścieżek dźwięku.

LA2Xi zapewnia bezproblemową redundancję AVB zgodnie z protokołem Milan. W przypadku utraty połączenia z główną siecią, dźwięk będzie automatycznie przekazywany przez sieć drugorzędną bez wprowadzenia żadnych słyszalnych artefaktów.

Routing wejść na wyjścia jest dokonywany z użyciem oprogramowania LA Network Manager.

Dzięki elastycznej architekturze kanałów wyjściowych LA2Xi znakomicie adaptuje się do potrzeb różnych aplikacji, umożliwiając użycie konfiguracji 4, 3, 2 lub 1 kanału wyjściowego. Tryb „single-ended” zapewnia dopasowanie mocy dla mniejszych głośników i skalowanie mocy dla większych głośników, podczas gdy tryb zmostkowany zapewnia uzyskanie maksymalnego poziomu SPL dla wszystkich obsługiwanych głośników.

DSP

Wszystkie wzmacniacze z wbudowanymi sterownikami firmy L-Acoustics integrują potężne zasoby związane z zarządzaniem pracą głośników, zapewnieniem bezpieczeństwa głośników oraz wzmacniacza, a także oferują pełen zestaw narzędzi do regulacji i strojenia systemu w celu uzyskania naturalnego, przejrzystego i realistycznego dźwięku. Silnik DSP jest podzielony na trzy bloki.

Wyrównanie systemu: Pierwszy blok zapewnia narzędzia do stworzenia spójnego systemu przez ustawienie optymalnego sumowania każdego elementu systemu. Dla każdego kanału wyjściowego jest dostępne ustawienie wzmocnienia sygnału, jego opóźnienia aż do 1 sekundy oraz ustawienie biegunowości.

Wyrównanie charakterystyki brzmieniowej: Drugi blok oferuje zaawansowane narzędzia do zapewnienia spójnej sygnatury brzmieniowej między gronami głośników w systemie i zagwarantowania jednakowo spójnego dźwięku w różnych obiektach. Array Morphing jest używany do regulacji balansu charakterystyki brzmieniowej źródeł liniowych niezależnie od zastosowanej geometrii grona głośników. Zestaw regulowanych filtrów IIR oraz liniowości fazowej FIR jest używany do precyzyjnego dostrojenia systemu do określonego obiektu lub konfiguracji. Narzędzie Air Compensation jest używany do regulacji odpowiedzi systemu w zależności od warunków atmosferycznych, przy stałym zabezpieczeniu przetworników.

Wydajność systemu: Trzeci blok służy do zarządzania parametrami systemu odpowiedzialnymi za ujednolicenie charakterystyki pracy głośników oraz zabezpieczenia systemu przy użyciu specjalnie opracowanych określonych presetów głośników. Integruje on unikatowe rozwiązanie zabezpieczenia L-DRIVE w celu zmaksymalizowania mocy wyjściowej i zminimalizowania nieliniowego działania systemu. Optymalna ochrona L-DRIVE zapewnia stałe działanie i pozwala zachować przejrzystość dźwięku w domenach liniowych i nieliniowych.

Monitorowanie systemu

Wzmacniacze z wbudowanym sterownikiem L-Acoustics integrują funkcje nadzoru umożliwiając sprawdzanie statusu działania wzmacniaczy oraz głośników, ich zachowania i pracy w systemie. Wzmacniacze mogą monitorować integralność sygnałów wejściowych i wyjściowych, ich poziomy, wartości temperatur i napięcia, a także rozpoznawać stany awarii wzmacniacza. Wszelkie nieprawidłowości są wskazywane w czasie rzeczywistym w oprogramowaniu sterującym LA Network Manager.

Obwody wyjściowe są monitorowane przez połączenie wykonywanych w czasie rzeczywistym testów obecności obciążenia oraz okresowych testów ciszy. Funkcja sprawdzania obciążenia kontroluje okablowanie wyjściowe i liczbę równolegle połączonych urządzeń głośnikowych oraz sprawdza, czy wybrany preset jest właściwy dla podłączonej konfiguracji głośników.

W przypadku awarii sygnału wejściowego tryby rezerwowe fallback natychmiast i automatycznie przełączają sygnał wejściowy z toru głównego na wejście rezerwowe fallback (z AVB na AES oraz/lub z AES na analogowy). LA2Xi zapewnia rozwiązanie redundantne połączenia sieciowego zgodnie z protokołem Milan. Dwie sieci AVB mogą działać równocześnie, a wzmacniacz niezauważalnie przełączy się na drugą sieć w przypadku wystąpienia awarii w sieci głównej.

Oszczędność energii

Najnowsza generacja wzmacniaczy ze sterownikiem L-Acoustics wykorzystuje uniwersalny zasilacz impulsowy (SMPS) umożliwiając zasilanie urządzenia z sieci energetycznej o napięciu od 100 V do 240 V +/- 10% (50-60 Hz). Zastosowany zasilacz impulsowy jest wyposażony w rozwiązanie korekcji współczynnika mocy (PFC) służące do maksymalizacji wydajności wzmacniacza, z wykorzystaniem praktycznie 100% dostępnej energii elektrycznej i z bardzo dużą tolerancją na niestabilne zasilanie sieciowe. Połączenie rozwiązania PFC oraz wzmacniacza o topologii klasy D zapewnia jego bardzo dużą efektywność energetyczną, niski poziom rozpraszania ciepła i zmniejszenie wymagań dotyczących zapotrzebowania na energię elektryczną (przekroje przewodów połączeniowych, wydajność kondycjonerów zasilania itp.).

Z jednego obwodu zasilającego 10 A wzmacniacz LA2Xi zapewnia moc 4 × 460 W RMS przy 4 Ω ze stałym jej utrzymaniem. Wzmacniacze ze sterownikiem L-Acoustics są zaprojektowane do dostarczenia i utrzymania wysokiej mocy przez długi czas, typowo 200 ms, co pozwala uzyskać najlepszą wydajność pracy systemów głośnikowych, w szczególności w przypadku reprodukcji najniższych częstotliwości.

Zastosowania

LA2Xi może być użyty w szerokiej gamie zastosowań instalacyjnych bliskiego pola, zasilając systemy główne lub typu „fill” w teatrach, studiach, prywatnych audytoriach, salach konferencyjnych oraz różnego typu obiektach rozrywkowych.

 • Muzyka tła w restauracjach z X4i
 • Front fille z 5XT
 • System głośników „fill” pod balkonem z X8
 • Monitory studyjne z X8 – tryb zmostkowany
 • Prywatne audytorium z Syva oraz Syva Sub