Zaxcom NOVA

Kompletne rozwiązanie, które łączy mikser, rejestrator, zdalny sterownik ZaxNet oraz bezprzewodowe odbiorniki w jednym urządzeniu

  • cyfrowy mikser-rejestrator zaxcom nova
  • zaxcom nova
  • zaxcom nova
  • cyfrowy mikser-rejestrator zaxcom nova
  • nova zaxcom
Opis produktu

Nova to kompaktowy mikser-rejestrator, który pozwala zastąpić jednym urządzeniem, ważącym mniej niż laptop, całą „łamiącą plecy” reporterską torbę dźwiękową. Gdy zostanie on wyposażony w 2 odbiorniki czterokanałowe MRX414, do dyspozycji operatora dźwięku jest 8 wbudowanych kanałów odbioru oraz 16 rejestrowanych ścieżek audio. Nova w tym obszarze wyznacza nowy standard wielkości, masy i funkcjonalności.

  • Technologie

  • Projekt

    Nova jest kompletnym rozwiązaniem dźwiękowym, które łączy mikser, rejestrator, zdalny sterownik ZaxNet oraz dwa bezprzewodowe odbiorniki w jednym lekkim i kompaktowym urządzeniu. Jednostka Nova po jej wyposażeniu w dwa odbiorniki modułowe może odbierać sygnały z maksymalnie ośmiu nadajników, a przy tym ma masę poniżej 2 kilogramów. Jest to najmniejsze, niezwykle zaawansowane i najbardziej kompletne przenośne urządzenie dźwiękowe tego typu na rynku.

    W pełni wyposażona Nova zapewnia niezrównaną wydajność dźwiękową oraz oferuje wyjątkowo bogaty zestaw funkcji w wyróżniającym się w branży opakowaniu ważącym zaledwie 1,59 kg. Nova posiada wbudowane filtry częstotliwości radiowych, obwody dystrybucji sygnałów, ich wzmocnienia, układy mierników, a także rozwiązanie zdalnego sterowania ZaxNet. Wsuwane modułowe odbiorniki (typu slot-in) zwiększają niezawodność działania, ponieważ praktycznie nie ma zewnętrznego okablowania. Dzięki temu w oparciu o jednostkę Nova możemy przygotować najmniejszą i najlżejszą torbę dźwiękową.

  • Połączenia wejściowe

    W domenie analogowej Nova posiada cztery wejścia mikrofonowo-liniowe XLR NeverClip z zasilaniem Phantom 48 V oraz dwa symetryczne wejścia o poziomie liniowym. Dostępne są też cztery zewnętrzne wejścia cyfrowe AES jako dodatek do ośmiu wewnętrznych wejść AES, które znajdują się we wbudowanych slotach odbiorników. Cztery zewnętrzne wejścia AES z możliwością konwertowania częstotliwości próbkowania mogą być użyte do podłączenia dwóch mikrofonów AES42 lub do połączenia z dowolnymi zewnętrznymi odbiornikami bezprzewodowymi.

  • Połączenia wyjściowe

    Nova ma sześć szyn wyjściowych, które mogą być przełączane między analogowymi a cyfrowymi AES.

    Potrzeba więcej złączy AES?

    Nie posiadasz odbiorników Zaxcom typu slot-in? Nova umożliwia współpracę z zewnętrznymi odbiornikami za pośrednictwem opcjonalnego modułu MAES typu slot-in. Zapewnia on 4 kanały dla wejść AES oraz dwa wyjścia antenowe RF. Wykorzystując dwa takie moduły liczba kanałów wejściowych AES z konwertowaniem częstotliwości próbkowania zostaje zwiększona do 12.

  • Interfejs użytkownika

    Graficzny interfejs użytkownika jednostki Nova jest intuicyjny i prosty. Wszystkie przyciski oraz gałki są rozmieszczone ergonomicznie w celu wyeliminowania ryzyka przypadkowych, nagłych i silnych zmian poziomów sygnałów czy innych niezamierzonych operacji. Wyświetlacz LCD wraz z sześcioma przyciskami pozwala na czytelną nawigację po menu, która może być wykonywana nawet w przypadku, gdy na dłoniach mamy rękawiczki. Takie rozwiązanie zapewnia elastyczność obsługi podobną do ekranu dotykowego.

  • Interfejs miksowania

    Kiedy tłumik jest nie tylko tłumikiem? Kiedy jest to enkoder o nieskończonym zakresie! Enkoder o nieskończonym zakresie to gałka tłumika, która obraca się w sposób ciągły bez punktów końcowych. Może wydawać się, że Nova posiada tylko pięć tłumików. Jednakże każdy z tych pięciu tłumików ma trzy funkcje i może być użyty w każdym z pięciu banków. Tak więc w praktyce mamy dostępnych aż 75 funkcji za dotknięciem jednego przycisku. Te trzy funkcje to: tłumik poziomów sygnałów, trymer poziomu sygnału wejściowego oraz wzmocnienie Zaxnet. Pierścień kolorowych LED-ów wokół każdego z tłumików wskazuje jego „pozycję” oraz poziom sygnału audio (rozwiązanie zgłoszone do opatentowania). Natomiast kolor informuje o banku, który jest aktywny.

  • Rejestrowanie

    Nova może rejestrować maksymalnie 16 kanałów audio z rozdzielczością 24-bitową. Obsługiwane są częstotliwości próbkowania 44,1, 47,952, 48, oraz 48,048 kHz. Dźwięk może być rejestrowany indywidualnie lub równocześnie na dwóch kartach typu Compact Flash. Pliki na karcie głównej są zapisywane w formacie MARF II, bezstratnym i mało podatnym na błędy formacie rejestrowania. Pliki na karcie dodatkowej mogą być zapisywane w formacie Broadcast Wave (BWF) lub w formie plików MP3 z kodem czasowym (dla celów transkrypcji itp.).

  • Nova Automixer

    Nova Automixer może w automatyczny sposób miksować sygnał z 18 wejść. Funkcjonowanie automatycznego miksera jest oparte na algorytmach, które są standardowe w branży, a jego działanie zostało ulepszone w stosunku do innych urządzeń przez zastosowanie ekspanderów na każdym wejściu, aby zminimalizować wpływ szumów z nieaktywnych kanałów. Skutkuje to uzyskaniem czystego miksu sygnałów ze stałym poziomem szumów. Automikser urządzenia Nova może być naszym niewidzialnym pomocnikiem, gdy sprawy stają się nieco „improwizowane”.

  • NeverClip

    Każde wejście analogowe NeverClip™ ma podwójny konwerter A-D w celu zwiększenia zakresu dynamiki sygnałów rejestrowanych przez Nova aż do 140 dB. Dzięki NeverClip™ nie ma kompresora, limitera ani zniekształceń wynikających z ustawienia złych poziomów wzmocnienia na poszczególnych modułach. Wynika to z tego, że 24-bitowe pliki ISO są rejestrowane z dodatkowym 24-decybelowym headroomem w celu odpowiedniego przetwarzania sygnałów o zwiększonym zakresie dynamiki.

  • Moduły odbiorników typu slot-in

    Dostępne są dwa sloty odbiorników, które pozwalają na zainstalowanie opcjonalnych modułów odbiorników: MRX414, MRX214 lub QRX212. Po ich zainstalowaniu wszystkie połączenia są już dokonywane wewnętrznie. Każdy z modułów odbiornika MRX414 może odbierać dźwięk z maksymalnie 4 oddzielnych nadajników. Moduły MRX214 oraz QRX212 mogą odbierać dźwięk z maksymalnie 2 oddzielnych nadajników w trybie mono lub stereo, co pozwala uzyskać maksymalnie 4 kanały dźwięku bezprzewodowego z łącznie 4 nadajników. Te moduły odbiorników są takie same jak używane z RX-12 oraz RX-12R i można je dwukierunkowo wymieniać z modelem Nova.

    W zależności od tego, który moduł i który tryb jest użyty, otrzymujemy:

     

    Moduł odbiornika Tryb Single (True Diversity) Tryb Dual (Antenna Diversity)
    MRX414 odbiór nadajników: 4 Mono lub 2 Stereo odbiór nadajników: 8 Mono lub 4 Stereo 
    MRX214 odbiór nadajników: 2 Mono lub 1 Stereo odbiór nadajników: 4 Mono lub 2 Stereo
    QRX212 odbiór nadajników: 1 Mono lub Stereo odbiór nadajników: 2 Mono lub Stereo

     

    MRX414, MRX214 oraz QRX212 są modułami odbiornika z możliwością ich wymiany przy włączonym zasilaniu (hot-swappable). Dzięki temu mogą być one wkładane i wyjmowane w każdej kombinacji w dowolnym momencie. Po zainstalowaniu w jednostce Nova dwóch modułów odbiorników MRX414 ma ona możliwość odbioru sygnału z maksymalnie ośmiu oddzielnych nadajników.

  • Wydajny odbiór

    Nova posiada filtr front-end z automatycznym śledzeniem oraz rozwiązanie dystrybucji sygnału radiowego (wbudowany MicPlexer), dzięki którym można odbierać dowolną częstotliwość w każdym z bloków od 20 do 26 (512-698 MHz) z robiącym wrażenie zasięgiem transmisji. Oto jak to działa – filtr pozwala na dalsze przekazywanie do odbiornika sygnałów w przestrajalnym oknie o szerokości 35 MHz, przy równoczesnym blokowaniu sygnałów o wysokim poziomie, które znajdują się poza tym oknem, a równocześnie wprowadzałyby zakłócenia. Nerdy branżowe określają to jako „desensing”. Przepuszczane są dalej właściwe sygnały (z naszych mikrofonowych nadajników radiowych), a sygnały szkodliwe są skutecznie blokowane (z takich urządzeń jak walkie-talkie, follow focus, itp.). Pomyśl o tym jak o bramkarzu na wejściu do klubu nocnego.

  • Automatyczna synchronizacja częstotliwości

    Moduły odbiorników są w pełni zintegrowane z Nova. Gdy zostanie zmieniona częstotliwość, zarówno kanał w odbiorniku, jak również w nadajniku, który ma artysta lub np. prowadzący rozmowę, zmieniają się w tym samym czasie. Gdy zostanie uaktywnione skanowanie częstotliwości, wszystkie nadajniki, które mają korzystające z nich osoby, zostają przełączone w tryb wyłączonej transmisji, dzięki czemu można wykonać dokładne skanowanie widma w miejscu pracy systemu. Po zakończeniu skanowania wszystkie nadajniki i odbiorniki mogą mieć natychmiast przypisane nowe czyste częstotliwości za dotknięciem jednego przycisku.

  • Odsłuch i ponowne rejestrowanie

    W przypadku używania cyfrowych nadajników bezprzewodowych Zaxcom z wbudowanym rejestratorem, jednostki bezprzewodowe działają jako wirtualny wielościeżkowy system rejestrowania, z dostępnymi funkcjami odsłuchu oraz ponownego rejestrowania. Mamy możliwość odtwarzania, remiksu czy ponownego rejestrowania wcześniej nagranego materiału w systemie Nova wykorzystując do tego dźwięk odtwarzany z wewnętrznych kart pamięci cyfrowych nadajników bezprzewodowych z wbudowanym rejestratorem. Karty pamięci nadajnika nie muszą być wyjmowane w celu odzyskania utraconego dźwięku.

  • ZaxNet

    Zdalne sterowanie ZaxNet daje możliwość zdalnego regulowania ustawień nadajnika z poziomu jednostki Nova, tak więc nigdy więcej nie musimy niepokoić osoby, która go używa. Istnieje możliwość zmiany częstotliwości, czułości przedwzmacniacza oraz określania mocy wyjściowej oraz sterowania transportem (odtwarzania, rejestrowania i wyłączenia transportu) cyfrowych nadajników bezprzewodowych Zaxcom z wbudowanym rejestratorem.

    Kod czasowy jest bezprzewodowo wprowadzany do każdego nadajnika za pośrednictwem ZaxNet. Kod czasowy nadajnika jest zawsze doskonale zsynchronizowany z dokładnością do podklatki. Każda zmiana referencyjnego kodu czasowego jest zawsze natychmiast odzwierciedlana w każdym cyfrowym nadajniku bezprzewodowym z wbudowanym rejestratorem.

  • Zasilanie

    Nova posiada dwa wejścia zasilania zapewniające redundancję w jej działaniu. Nova może być zasilana napięciem w zakresie od 8 do 18 V DC i pobiera jedynie 1,1 ampera działając z 8 kanałami wewnętrznego odbiornika. Z tego powodu, że dźwięk na głównej karcie pamięci Nova jest zapisywany w naszym zastrzeżonym systemie plików MARF (Mobile Audio Recording Format), który toleruje przerywane zasilanie bez uszkodzenia plików, wymagane jest tylko jedno źródło zasilania.

  • Samodzielny serwis

    Nova została zaprojektowana w taki sposób, aby podstawowe naprawy mogły zostać wykonane przez użytkownika w miejscu pracy. W urządzeniu Nova interfejs karty pamięci oraz nadajnik IFB są modułami typu plug-in. W poprzednich rejestratorach najczęstszymi usterkami, które widzieliśmy w warsztacie serwisowym, były wygięte piny złącza CF i uszkodzone złącza antenowe IFB. W przypadku jednostki Nova, aby wykonać naprawy potrzebujemy jedynie śrubokręta.

  • Video

Akcesoria